Elektro bicykle sú očividne dopravným prostriedkom tohto storočia. V mestskom prostredí poskytujú suverénne najlepší pomer rýchlosti a nákladov, navyše s praktickým skladovaním, bez nutnosti garáže. Pri jazdách na veľké vzdialenosti posúvajú možnosti cyklistu do nových sfér. Kombináciou elektrickej energie a vlastného výkonu cyklistu umožňujú prejsť viac, rýchlejšie a efektívnejšie.

Ľudia, ktorí sa pre eBike rozhodnú, majú obvykle jasno v otázke prečo eBike? no problémy im môže spôsobiť otázka aký eBike? Týmto článkom chceme poskytnúť niekoľko základných odpovedí, ktoré poslúžia ako indície pri prvotnom rozhodovaní akým smerom sa pri kúpe elektro bicykla vydať. Elektro bicykel sa od toho štandardného líši hlavne svojimi elektrifikačnými prvkami – motorom a batériou. Výber správnej batérie a správneho motora je teda dôležitou časťou pri rozhodovaní sa.

Batéria

Typ batérie: V súčasnosti sú najrozšírenejšie lítiové (Li-Ion, Limni, LiPol, LiFePO, atď..) Sú drahšie ako napr. olovené batérie, no sú tiež ekologickejšie a majú omnoho dlhšiu životnosť (okolo 1000 nabíjacích cyklov, 3-4 roky.). Pri svojom malom objeme ponúkajú vysokú kapacitu. Tieto batérie starnú, čiže postupom času sa ich kapacita mierne znižuje, je taktiež dôležité ich pravidelne nabíjať, aby nedošlo k úplnému vybitiu, ktoré už často nie je možné zvrátiť. Jednotlivé typy sa od seba líšia minimálne, v zásade je najvýhodnejšia Lítium iónové batérie (Li-Ion)

Kapacita batérie: Kapacitou rozumieme objem elektrickej energie, ktorú je batéria schopná uskladňovať, v praxi teda ako dlho dokáže batéria poháňať motor. Kapacita sa vyjadruje vo watt-hodinách (WH) a spolu s ďalšími hodnotami určuje dojazd motora na jedno nabitie.

Pri kúpe elektro bicykla je teda potrebné v prvom rade zhodnotiť, ako plánujeme eBike využívať. Ak ho kupujeme primárne do mestského prostredia, kde denne prejdeme do 30km, batéria s kapacitou okolo 300 WH úplne postačí. Takáto batéria v závislosti od rôznych faktorov (počasie, prevýšenie, váha cyklistu, stupeň aktivity) na jedno nabitie zvládne 40-70 km. Ak kupujeme krosový eBike, s ktorým plánujeme jazdiť celodenné túry nad 100km, zvolíme batériu s vyššou kapacitou, napr. 500 WH.

Umiestnenie batérie: Batéria sa na bicykli nachádza najmä na troch miestach – na nosiči, na ráme alebo na sedlovej tyči. Každé umiestnenie má svoje výhody a nevýhody, týkajúce sa ťažiska, aerodynamiky, dizajnu či praktickosti. Ideálne je vyskúšať si rôzne typy elektro bicyklov a nájsť to, čo vyhovuje najviac. Všetky tri typy umiestnenia sú ale nadizajnované pre maximálnu spokojnosť jazdca, rozdiely medzi nimi sú teda len drobné.

Motor

Po batérii druhá dôležitá časť elektro bicyklov. Menovitý výkon motora elektro bicyklov, vhodných do cestnej premávky obmedzuje Európska norma maximálnou hodnotou 250W, ktorú dosahuje väčšina motorov. Motory s vyšším výkonom sa používajú hlavne mimo vozoviek a oficiálnych cestných komunikácií. Okrem výkonu je tiež dôležitým výberovým faktorom býva umiestnenie motora.

Motor v náboji zadného kolesa (Zadný pohon) je optimálnou voľbou v pomere cena – výkon, zadný pohon využíva veľké množstvo elektro bicyklov. Takáto varianta je lacnejšia, vhodnejšia na roviny, teda prirodzene výhodnejšia, ak plánujete eBike využívať v meste.

Motor v strede bicykla (Stredný pohon) je energeticky najúspornejšie umiestnenie motora, spolu s krátkym reakčným časom asistencie a častým vysokým výkonom motora je predurčený do kopcov a prírody. Motory so stredovým pohonom sú veľmi výkonné a ponúkajú naozaj dlhý dojazd.

Tu si môžete pozrieť našu ponuku elektro bicyklov a pri výbere sa rozhodnúť na základe vedomostí, ktoré teraz máte. Takisto si môžete prísť eBike vyskúšať a rozhodnúť sa, až keď budete mať vlastný zážitok z jazdy.

Porovnanie